55 Jaar De Waggelaars
Een traditionele carnavalsclub met een moderne twist
- Remi van Bergen
- Topic Maasduinen
- Deel dit artikel
Een traditionele carnavalsclub met een moderne twist
De Waggelaars, de seniorencarnavalsclub uit Gennep, viert in 2025 hun 55-jarig jubileum. Sinds de oprichting in 1970 hebben zij een prominente plaats ingenomen in de lokale gemeenschap, met bijzondere aandacht voor tradities en plezier. De oorsprong van de club ligt in een groep enthousiaste ouderen die samen een unieke carnavalsbeleving wilden creëren. Tegenwoordig staat de vereniging bekend als "Carnavalsclub voor 50+", maar hun impact reikt verder dan deze doelgroep.
Een historische kijk
Het verhaal van de Waggelaars begint op maandag 2 februari 1970. Opgericht als onderdeel van de bejaardenbond St. Norbertus, vonden de eerste leden hun inspiratie onder leiding van burgemeester Gilissen en wethouder Peters. De namen van de 16 oprichters prijken nog steeds in de archieven, met prominente figuren zoals Piet Gartsen, Stev Tervooren en Jan Dohmen. Het eerste bestuur bestond uit Piet Gartsen (voorzitter), Wiellie van Tankeren (secretaris) en Hen Thissen (penningmeester).
Het eerste carnavalsbal vond plaats in 1971 in Hotel De Kroon, waar Jan Dohmen werd uitgeroepen tot de allereerste Prins, "Jan d’n Urste." Het budget was toen een bescheiden fl. 563, bijeengebracht via giften en entreegelden. In de jaren die volgden, groeide de club gestaag. In 1982 vond een belangrijke verandering plaats: de club werd losgekoppeld van de bejaardenbond en ging zelfstandig verder als Carnavalsclub voor Ouderen “De Waggelaars.”
Een verdere professionalisering volgde in 1998, toen de statuten officieel werden vastgelegd en de club werd ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Deze stap markeerde een nieuwe fase van groei en consolidatie.
Hoogtepunten
Het jaarlijkse Prinsenbal blijft een van het belangrijkste evenementen op de kalender. Tijdens deze avond worden de nieuwe prins en zijn proclamatie onthuld, wat traditioneel gepaard gaat met optredens van artiesten, dansgardes en een loterij. In 2003, ter ere van het 33-jarig bestaan, werd het “Waggelaarslied” geïntroduceerd, geschreven door Mat en William Keijsers. Ook de Residentieavond, vrijdags voor carnaval, wordt steeds populairder en is sinds jaar en dag een hele gezellige avond.
De club blijft een centrale rol spelen in de Gennepse gemeenschap door deel te nemen aan de optocht, recepties en bezoeken aan zorgcentra zoals Norbertushof.
De prinsenwagen
De prinsenwagen, een iconisch symbool van de Waggelaars, is door de jaren heen ook geëvolueerd. Waar de eerste wagen een eenvoudige omgebouwde aanhangwagen was, beschikt de club sinds 2011 over een moderne versie, die nog steeds dienst doet.
Innovatie
Met de opkomst van digitale technologie is ook de communicatie van de Waggelaars veranderd. Waar vroeger flyers met de hand werden verspreid, heeft de club sinds 2005 een eigen website en inmiddels ook een actieve Facebookpagina. Deze moderne communicatiemiddelen helpen de Waggelaars om een breed publiek te bereiken en hun tradities levend te houden.
Jubileumprogramma 2025
Het 55-jarig bestaan wordt gevierd met een reeks speciale activiteiten:
- Maandag 20 januari: Jubileum Prinsenbal
- Zondag 26 januari: Carnavals- en dansmiddag voor senioren met een optreden van Corry Konings en Monika Voss.
- Zondag 2 februari: s-morgens een gezamenlijke brunch met alle (oud)leden en s-middags de Jubileumreceptie.
- Zaterdag 8 februari: Receptie voor de Jubileumprins
- Vrijdag 28 februari: Residentieavond
Met deze mijlpaal laten de Waggelaars zien dat ze niet alleen hun rijke geschiedenis koesteren, maar ook de toekomst omarmen.
"Laot ’t ter krölle van Gennep tot ien Kölle"
Meer informatie over de Waggelaars en hun jubileumactiviteiten is te vinden op hun website: